sobota, 9 grudnia, 2023
Banner Top

Podoba Ci się styl retro, ale nie wiesz, jak zaaranżować swój salon, żeby wpisywał się w tę estetykę? Sprawdź, co możesz zrobić, żeby osiągnąć wymarzony efekt i cieszyć się stylowym wnętrzem!

Chaos, ale kontrolowany

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że styl vintage to przepych i bałagan. Nic bardziej mylnego! Retro wnętrza na pewno nie są minimalistyczne i puste, ale z pewnością ich aranżacja jest uporządkowana. Przede wszystkim w pomieszczeniach w tej estetyce królują jasne barwy, drewno i rośliny. Styl vintage czerpie inspiracje z poprzednich dekad, może więc równie dobrze być inspirowany PRL-owskimi  latami siedemdziesiątymi, intensywnymi latami sześdziesiątymi albo tradycyjnymi latami czterdziestymi. Również nowoczesne pomieszczenia, w których umieszcza się elementy stylizowane na minione dekady, będą miały charakter vintage. Najważniejsze w aranżacji takich wnętrz jest więc utrzymanie spójnego stylu, który wyznaczy przewodni motyw.

Jeśli obawiasz się, że urządzenie całego pomieszczenia w stylu retro mogłoby być dla Ciebie przytłaczające, zacznij od wprowadzania drobnych zmian. Możesz wymienić uchwyty w szafkach i klamki do drzwi na takie w kolorze postarzanego złota lub wprowadzić do swojej aktualnej aranżacji pojedyncze, charakterystyczne elementy – na przykład klasyczne dywany, koronkowe firany czy doniczkowe paprotki.

Meble stare, ale nowe

Styl vintage korzysta z trendów ubiegłych lat, ale nie oznacza to, że musisz szukać starych mebli. W obecnych czasach kupienie stylizowanego wyposażenia nie stanowi najmniejszego problemu, dzięki czemu jesteś w stanie nabyć nowe, jakościowe meble odpowiadające Twoim estetycznym potrzebom. Komoda, szafka rtv drewno, stolik do kawy czy kanapa w stylu retro, dzięki rosnącemu zainteresowaniu tym stylem są łatwo dostępne w sklepach stacjonarnych i internetowych. 

Innym sposobem na wprowadzenie do salonu estetyki vintage jest samodzielne postarzenie mebli. Będą do tego potrzebne odpowiednie farby i papier ścierny. Wybrany mebel należy umyć ciepłą wodą z płynem do naczyń, a następnie pomalować i przetrzeć po wyschnięciu. W tej sposób możesz uzyskać meble w stylu shabby chic, nawiązujące do przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku.

Subtelne dodatki

Ostateczny efekt na pewno doskonale podkreślą ozdoby i drobiazgi, umieszczone w pokoju. Mogą to być obrazy, rzeźby, świeczniki, doniczki, serwetki czy obrus. Takie szczegóły, chociaż niewielkie, często przyciągają uwagę i dodają wnętrzom pożądanego klimatu. Dodatki powinny nie tylko stanowić integralną część pomieszczenia, ale również być zgodne z Twoimi zainteresowaniami i potrzebami. Jeśli lubisz muzykę, z pewnością sprawdzi się gramofon i kolekcja płyt winylowych, jeśli Twoją pasją jest rękodzieło – możesz samodzielnie wykonać stylizowane ozdoby do swojego salonu, jeśli uwielbiasz czytać – bez wątpienia znajdziesz w antykwariatach stare wydania ulubionych pozycji.

Zdj. główne: Alan Navarro/unsplash.com

0 Komentarze

Zostaw komentarz

Reklama

Ostatnie tagi