Fotel muszelka – polski vintage w klubowym wydaniu
Vintage
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Fotel muszelka – polski vintage w klubowym wydaniu

Fotel muszelka to intrygujący mebel, który dzięki swojej urokliwej, nieco dziewczęcej formie stanowi mocny punkt aranżacyjny. Z czym go łączyć? 

Chociaż fotel muszelka kojarzy się ze stylem nowoczesnym w bardzo eleganckim wydaniu, tak naprawdę pochodzi z PRLu. Pierwszy projekt fotela o takiej formie powstał w latach 50. XX wieku i już kilka lat później doczekał się różnych wariacji na swój temat. Meble inspirowane pierwszym projektem Lesława Kiernackiego do tej pory cieszą się popularnością. Jednak w jakie aranżacje je włączyć, by nie straciły swojego pełnego lekkości uroku? 

Fotel muszelka – kilka słów o historii mebla 

W 1958 roku Lesław Kiernacki zaprojektował innowacyjny fotel muszelka, który swoim kształtem miał odwoływać się do futurystycznych trendów zachodnich. Wzorował się on na krześle zaprojektowanym przez wybitną polską projektantkę, Teresę Kruszewską. Jej krzesło – nazwane właśnie „Muszelka” – łączyło w sobie lekkość formy, obłe kształty i wyjątkową funkcjonalność. Nie bez powodu projekt ten na zawsze wpisał się w historię polskiego wzornictwa, a także zainspirował wielu innych projektantów do podążania wyznaczoną tym produktem ścieżką.

Obecnie fotele muszelki wciąż cieszą się popularnością. Tradycyjny model stanowi inspirację dla wielu firm z branży home&decor, które starają się dopasować go do współczesnych realiów wzornictwa. Z tego powodu powstają modele, które wpasują się nie tylko do tradycyjnych wnętrz, lecz nawet do tych utrzymanych w industrialnym i minimalistycznym klimacie.

Fotel muszelka w stylu glamour 

Muszelki zazwyczaj wprowadzane są do aranżacji w stylu glamour ze względu na swoją wyjątkową elegancję. Ciężkie siedzisko połączone jest bowiem z ozdobnym, przeszywanym w pionowy deseń oparciem o falowanym wykończeniu. Cienkie nóżki kontrastują ze zbitą bryłą mebla, podkreślając jego ukrytą delikatność.

W stylu glamour najczęściej znaleźć można modele fotela muszelka tapicerowane materiałami o ciekawej fakturze – np. miękkim welurem, który dodatkowo świetnie współgra ze światłem w pomieszczeniach, podkreślając wyjątkowy charakter aranżacji. W delikatnej, pastelowej odsłonie glamour najczęściej odnaleźć można muszelki w kolorze pudrowego różu – ten odcień podkreśla dziewczęcy urok modelu, a w połączeniu ze złotem lub srebrem podkreśla pałacowy klimat wnętrz.

Fotel muszelka w loftowym klimacie

Chociaż forma fotela muszelki nie kojarzy się z minimalizmem, można spotkać ją także w bardzo nowoczesnych, a nawet industrialnych wnętrzach. Jest to bowiem projekt, który można bez problemu dostosować do stylizacji opartych na prostocie i stonowanych kolorach. Metalowe nogi, zwłaszcza malowane na kolor ponadczasowej czerni, doskonale komponować się będą z innymi elementami z surowych materiałów, jakie odnaleźć można w loftowych przestrzeniach.

Aby wyeksponować prostotę tego modelu, wystarczy tapicerka w stonowanym odcieniu. Nie będzie wtedy stanowić mocnego akcentu w aranżacji, za to podkreśli klasyczną formę mebla. Obłe kształty siedziska pozwolą skontrastować ostrą estetykę minimalistycznych wnętrz, dzięki czemu będą one bardziej przytulne i domowe.

Źródło: pexels.com/Monstera

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Telemedycyna coraz powszechniejsza
Telemedycyna coraz powszechniejsza
Telemedycyna staje się coraz popularniejszą formą świadczenia opieki zdrowotnej. Pozwala ona na zdalną diagnostykę, leczenie i monitorowanie pacjentów za pomocą nowoczesnych technologii.
Kursy doboru stylizacji — dlaczego warto się na taki wybrać?
Kursy doboru stylizacji — dlaczego warto się na taki wybrać?
Dobór odpowiedniego ubrania może być trudnym zadaniem dla wielu osób. Jednak dzięki kursom doboru stylizacji, które oferują profesjonalni styliści, możemy nauczyć się jak wybierać odpowiednie elementy garderoby i jak je ze sobą łączyć, aby stworzyć idealny look.
Jak składniki takie jak kolagen i kwas hialuronowy wpływają na kondycję skóry?
Jak składniki takie jak kolagen i kwas hialuronowy wpływają na kondycję skóry?
Odkryj, jak kolagen i kwas hialuronowy mogą odmienić wygląd i kondycję Twojej skóry. Dowiedz się, jak te składniki wpływają na neutralizację starzenia i poprawiają elastyczność.
Ostatnie wpisy