Slow Life. Tempo życia na wsi
Slow life
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Slow Life. Tempo życia na wsi

Panuje powszechne przekonanie, że życie na wsi płynie inaczej – wolniej. Jednak nie jest to do końca prawda. Życie nie zmienia swojego rytmu tylko z powodu miejsca zamieszkania. Slow life jest życiową filozofią, która na wsi nabiera szczególnego znaczenia. 

Czym jest slow life?

Filozofia slow life cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Coraz więcej osób chce żyć wolniej, zachowując przy tym work of balance.

Najważniejsze zasady slow life:

1. Wyznacz sobie cele

Nie przywiązuj wagi do błahostek. Osoby kierujące się w swoim życiu filozofią slow life wykorzystują dany im czas do osiągnięcia obranego celu – nie tracą czasu na nic niewnoszące rozrywki np. scrollowanie social mediów przez kilka godzin.

2. Zadbaj o relacje z najbliższymi

Filozofia slow life przywiązuje bardzo dużą uwagę do work of balance, dlatego nie należy „żyć” pracą w domu.

para na tarasie
Photo by alexeyzhilkin, from: Freepik.com

3. Dbaj o siebie

W filozofii slow life ważne jest zachowanie nie tylko work of balance, lecz również dbanie o swój komfort psychiczny poprzez znalezienie chwili dla siebie.

4. Wprowadź porządek w swojej kuchni, szafie i kosmetyczce

Jest to świadoma rezygnacja z gotowych potraw, na rzecz świeżych ekologicznych produktów. Warto wybierać naturalne i ekologiczne kosmetyki. Kolejnym etapem jest slow fashion, czyli kupowanie ubrań z odzysku.

5. Kontroluj przypływające do ciebie informacje

Należy nauczyć się wybierać tylko najważniejsze informacje.

6. Żyj blisko natury

Nie należy otaczać  się niepotrzebnymi przedmiotami, warto żyć w ciszy i blisko natury – idealnie nadaje się do tego życie na wsi lub pod miastem.

W życiu blisko natury ważna jest również świadoma rezygnacja z wszechobecnego plastiku – warto zamienić go na szkło i papier.

7. Nie gromadź rzeczy

Wielu z nas prowadzi bardzo konsumpcyjny styl życia. Slow life to wybieranie minimalizmu, bez kupowania ciągle nowych rzeczy. W przypadku jedzenia – marnowanie jak najmniejszych ilości.                    

8. Doceniaj teraźniejszość

Slow life polega na docenieniu teraźniejszości i patrzeniu pozytywnie w przyszłość. Nie należy rozpamiętywać przeszłości, tylko wyciągać z niej wnioski.

9. Zaufaj swoim emocjom

Należy uzewnętrzniać swoje emocje – nie wolno trzymać emocji w sobie. Nagromadzenie ich powoduje wybuchy, które nie są dobre ani dla Ciebie, ani dla otoczenia.

10. Zachowaj dziecięcą ciekawość

Człowiek, który żyje filozofią slow life, cały czas się rozwija, jest ciekawy świata.

dziecko z rodzicami głaszcze konia
Photo by freepic.diller, from: Freepik.com

Czy slow life na wsi naprawdę istnieje?

Życie na wsi toczy się wolniej niż w mieście, lecz nie oznacza to, że wraz z miejscem zamieszkania diametralnie zmieni się tryb życia. Życie na wsi lub mikro miasteczku rządzi się swoimi prawami, które w większości wpisują się w filozofię slow life.

Najważniejsze cechy życia na wsi

1. Rytm dnia wyznacza słońce

Życie na wsi wyznacza słońce, nawet jeśli nie ma się zwierząt hodowlanych, to praca w ogrodzie uwarunkowana jest słońcem. Na wsi zawsze jest bardzo dużo do zrobienia na zewnątrz – naprawy, pielęgnacja ogrodu.

2. Pory roku, to nie tylko pogoda

Jeśli dojeżdża się ze wsi do miasta do pracy, to jedyne co się zmienia, to stan nawierzchni. Zupełnie inaczej jest u osób pracujących na wsi. Wiosna jest czasem wzmożonych prac, przygotowania do nowego sezonu. Lato jest czasem pielęgnacji wiosennego wysiłku i częściowego zbierania plonów. Jesień jest czasem wzmożonej pracy, aby zdążyć ze wszystkim przed zimą. Pory roku wyznaczają tempo życia.

3. Poprawa komfortu życia

Mieszkanie na wsi to świadome ekologiczne jedzenie – dzięki dostępności wielu ekologicznych produktów, można jeść zdrowiej, nie marnując przy tym żywności.

Życie na wsi to również mniejszy konsumpcjonizm. Nikt nie zwraca uwagi, czy jesteś ubrany zgodnie z najnowszymi trendami, czy masz na sobie bluzę, która modna była 10 lat temu.

Dziecko sadzi Kwiaty
Photo by pvproductions, from: Freepik.com

Życie na wsi zgodnie z filozofią slow life naprawdę istnieje. Można to dostrzec w mało popularnych miejscach np. w Bieszczadach – tam życie toczy się według sezonu turystycznego, który jest dla wielu osób jedynym źródłem dochodu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ponadczasowe inspiracje modowe z minionych dekad
Ponadczasowe inspiracje modowe z minionych dekad
Odkryj, jak klasyka mody z różnych dekad może stać się bezczasową inspiracją dla Twojego stylu. Zanurz się w świecie ponadczasowych trendów i dowiedz się, jak je zastosować w swojej garderobie.
Jak poprawnie czyścić buty sportowe?
Jak poprawnie czyścić buty sportowe?
Buty sportowe, w tym sneakersy czy biegowe, są narażone na intensywny kontakt z ziemią, kurzem i błotem, co z czasem może wpłynąć na ich wygląd i trwałość. Dlatego warto znać kilka podstawowych zasad jak obchodzić się z damskimi butami sportowymi
Poradnictwo online: jak skutecznie korzystać z e-wizyt u specjalistów w dziedzinie psychiatrii, neurologii i psychologii
Poradnictwo online: jak skutecznie korzystać z e-wizyt u specjalistów w dziedzinie psychiatrii, neurologii i psychologii
Odkryj możliwości poradnictwa online w dziedzinie psychiatrii, neurologii i psychologii, dowiedz się, jak skutecznie korzystać z e-wizyt u specjalistów.
Ostatnie wpisy