Panuje powszechne przekonanie, że życie na wsi płynie inaczej – wolniej. Jednak nie jest to do końca prawda. Życie nie zmienia swojego rytmu tylko z powodu miejsca zamieszkania. Slow life jest życiową filozofią, która na wsi nabiera szczególnego znaczenia.
Filozofia slow life cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Coraz więcej osób chce żyć wolniej, zachowując przy tym work of balance.
Najważniejsze zasady slow life:
Nie przywiązuj wagi do błahostek. Osoby kierujące się w swoim życiu filozofią slow life wykorzystują dany im czas do osiągnięcia obranego celu – nie tracą czasu na nic niewnoszące rozrywki np. scrollowanie social mediów przez kilka godzin.
Filozofia slow life przywiązuje bardzo dużą uwagę do work of balance, dlatego nie należy „żyć” pracą w domu.
W filozofii slow life ważne jest zachowanie nie tylko work of balance, lecz również dbanie o swój komfort psychiczny poprzez znalezienie chwili dla siebie.
Jest to świadoma rezygnacja z gotowych potraw, na rzecz świeżych ekologicznych produktów. Warto wybierać naturalne i ekologiczne kosmetyki. Kolejnym etapem jest slow fashion, czyli kupowanie ubrań z odzysku.
Należy nauczyć się wybierać tylko najważniejsze informacje.
Nie należy otaczać się niepotrzebnymi przedmiotami, warto żyć w ciszy i blisko natury – idealnie nadaje się do tego życie na wsi lub pod miastem.
W życiu blisko natury ważna jest również świadoma rezygnacja z wszechobecnego plastiku – warto zamienić go na szkło i papier.
Wielu z nas prowadzi bardzo konsumpcyjny styl życia. Slow life to wybieranie minimalizmu, bez kupowania ciągle nowych rzeczy. W przypadku jedzenia – marnowanie jak najmniejszych ilości.
Slow life polega na docenieniu teraźniejszości i patrzeniu pozytywnie w przyszłość. Nie należy rozpamiętywać przeszłości, tylko wyciągać z niej wnioski.
Należy uzewnętrzniać swoje emocje – nie wolno trzymać emocji w sobie. Nagromadzenie ich powoduje wybuchy, które nie są dobre ani dla Ciebie, ani dla otoczenia.
Człowiek, który żyje filozofią slow life, cały czas się rozwija, jest ciekawy świata.
Życie na wsi toczy się wolniej niż w mieście, lecz nie oznacza to, że wraz z miejscem zamieszkania diametralnie zmieni się tryb życia. Życie na wsi lub mikro miasteczku rządzi się swoimi prawami, które w większości wpisują się w filozofię slow life.
Życie na wsi wyznacza słońce, nawet jeśli nie ma się zwierząt hodowlanych, to praca w ogrodzie uwarunkowana jest słońcem. Na wsi zawsze jest bardzo dużo do zrobienia na zewnątrz – naprawy, pielęgnacja ogrodu.
Jeśli dojeżdża się ze wsi do miasta do pracy, to jedyne co się zmienia, to stan nawierzchni. Zupełnie inaczej jest u osób pracujących na wsi. Wiosna jest czasem wzmożonych prac, przygotowania do nowego sezonu. Lato jest czasem pielęgnacji wiosennego wysiłku i częściowego zbierania plonów. Jesień jest czasem wzmożonej pracy, aby zdążyć ze wszystkim przed zimą. Pory roku wyznaczają tempo życia.
Mieszkanie na wsi to świadome ekologiczne jedzenie – dzięki dostępności wielu ekologicznych produktów, można jeść zdrowiej, nie marnując przy tym żywności.
Życie na wsi to również mniejszy konsumpcjonizm. Nikt nie zwraca uwagi, czy jesteś ubrany zgodnie z najnowszymi trendami, czy masz na sobie bluzę, która modna była 10 lat temu.
Życie na wsi zgodnie z filozofią slow life naprawdę istnieje. Można to dostrzec w mało popularnych miejscach np. w Bieszczadach – tam życie toczy się według sezonu turystycznego, który jest dla wielu osób jedynym źródłem dochodu.