Jedna z najbardziej legendarnych budowli sakralnych na świecie kryje w sobie wiele niepowtarzalnych historii!
Paryska Katedra Notre Dame to jeden z najchętniej odwiedzanych zabytków stolicy Francji. Szacuje się, że od momentu tragicznego pożaru kościół był częściej odwiedzany przez turystów niż wieża Eiffla. Budowa katedry trwała 180 lat, a w pracach uczestniczyły tysiące ludzi. Szacuje się, że rocznie kościół odwiedzało około 13 milionów turystów. Na podstawie prawa z 1905 roku Notre Dame jest własnością państwa francuskiego, jednak Kościół katolicki może z niej dożywotnio korzystać.
W 1710 roku podczas budowy podziemnej krypty odkryto rzeźbioną kolumnę pochodzącą z czasów Tyberiusza. Oznacza to, że pogłoski o tym, że w miejscu katedry w czasach przedchrześcijańskich znajdowała się galijsko-rzymska świątynia na cześć Jowisza mogą być prawdziwe.
Katedra Notre Dame przez setki lat była uczestnikiem najważniejszych historycznych wydarzeń, nie tylko dla samego Paryża, ale także całego kraju. Wśród licznych koronacji, ślubów, pogrzebów czy uroczystych mszy świętych dochodziło w jej murach do historycznych wydarzeń, na przykład takich jak koronacja Napoleona Bonaparte w 1804 roku. Na to uroczyste wydarzenie Napoleon zaprosił do katedry Notre Dame papieża Piusa VII, jednak w ostatniej chwili po papieskim namaszczeniu sam nałożył sobie koronę na głowę, a następnie koronował małżonkę Józefinę, tym samym pokazując swoją wyższość nad patriarchą.
Charakterystyczne wieże katedry powstawały osobno i były budowane jako ostatnie największe elementy całej budowli. Pierwsza powstała wieża północna, nad którą prace trwały 20 lat. Wieża południowa jest nieznacznie większa i była budowana przez 15 lat. Obie mają 69 metrów wysokości i do momentu powstania wieży Eiffla były najwyższym punktem konstrukcyjnym w Paryżu.
Kolejnym istotnym elementem katedry Notre Dame są jej zabytkowe dzwony. W obu wieżach znajduje się ich łącznie 10. Kilka mniejszych umieszczonych było na iglicy, jednak ta uległa zniszczeniu w pożarze w 2019 roku. Każdy z dzwonów ma swoje imię. Największy z nich, Emmanuel, został ofiarowany katedrze przez Ludwika XIV, waży 13 ton i jest drugim co do wielkości dzwonem kościelnym we Francji. Dzwon rozbrzmiewa tylko w kilka świąt kościelnych oraz podczas najważniejszych wydarzeń dla Francji i świata.
Popularności katedrze Notre Dame dodał nie tylko jej zabytkowy charakter, ale również liczne przedstawienia w kulturze popularnej. Pierwsze tak głośne wykorzystanie katedry można datować na rok 1831, gdy wydana została powieść Victora Hugo „Katedra Marii Panny w Paryżu”. Quasimodo doczekał się własnej adaptacji w animacji Walta Disneya i do dziś pozostaje jedną z najbardziej znanych bajek amerykańskiej wytwórni. W tym roku premierę będzie miał film fabularny opowiadający o pożarze katedry w 2019 roku, heroicznej walce strażaków oraz niezwykłym wyczynie kapelana francuskiej straży pożarnej Jean-Marc Fourniera, który uratował bezcenne relikwie korony cierniowej, a także Najświętszy Sakrament.
Zdj. główne: Ilse Orsel/unsplash.com