stnieje wiele ciekawostek związanych z perfumami- poniżej prezentujemy pięć najciekawszych informacji.
Używanie perfum nie jest wcale takie proste, jakby się mogło wydawać. Należy to robić w odpowiedni sposób- tzn. nanosić perfumy w odpowiedni sposób i w odpowiednie miejsca. Perfumy powinniśmy nanosić tylko w odpowiednie miejsca (zwykle przy perfumowaniu się wystarczy wybrać maksymalnie dwa- trzy miejsca i tylko tam je nanieść). Te miejsca to szyja, nadgarstki (jeśli perfumujemy oba nadgarstki, nie powinniśmy później pocierać jednego nadgarstka o drugi, ponieważ perfumy tracą wtedy szybciej zapach), w zgięciach kolan i łokci (ciepło zwiększa zapach perfum), pomiędzy piersiami i ewentualnie za uszami. Są to jedyne miejsca do perfumowana. Powinno się też umiejętnie dobierać miejsca, które perfumujemy- nie powinniśmy wybierać miejsc, które są blisko siebie- powinna być jak największa odległość (np. pryskamy szyję i nadgarstki). Perfumy warto także nanosić na lekko natłuszczoną skórę, ponieważ to daje gwarancję utrzymania zapachu przez dłuższy czas (perfumy są pochłaniane przez tłuszcz). No i najważniejsze- perfumy powinniśmy nakładać na nagie ciało.
Testowanie zapachu to też nie taka prosta sprawa- jeśli zależy nam na dobraniu idealnych perfum, nie powinniśmy ograniczyć się tylko do psiknięcia na papierowy pasek (blotter) czy nadgarstek, ale poświęcić tej sprawie trochę więcej czasu. Perfumy powinniśmy stosować na skórze, a nie na papierze, ponieważ po zakupie wybranego zapachu będziemy przecież stosować go na ciało, a nie papierowe paski, ponieważ co ciekawe perfum może nieco inaczej pachnieć na takim pasku a inaczej na skórze (testowanie powinno odbywać się na czystej skórze- nie kremowanej itp.). Co ważne, wiele osób popełnia błąd związany z pocieraniem jednego nadgarstka o drugi po psiknięciu testerem – to błąd! Powinniśmy poczekać aż wyschnie i dopiero sprawdzić zapach. Zapachy powinniśmy także testować w kilku miejscach- inaczej możemy odebrać zapach z jednego miejsca, a inaczej z drugiego (warto więc wybrać nie tylko nadgarstek, ale też np. zgięcie łokcia czyli te miejsca, które później się perfumuje).
Jak wiadomo, perfumy posiadają też swoją ważność, jednak jest ona bardzo często umowna i istnieje kilka sposobów, by tą ważność przedłużyć- ważne jest wtedy to, w jaki sposób przechowujemy produkt. Perfumy na pewno nie lubią wilgoci i zmian temperatur, więc jeśli chcemy wydłużyć trwałość perfum, powinniśmy trzymać je w miejscu, w którym nie jest wilgotno, a temperatura jest stała- najlepiej jeśli buteleczka z perfumami będzie cały czas w miejscu o temperaturze na poziomie 15-20 stopni Celsjusza. Co ciekawe, perfum lubi ciemne miejsca, więc pozostawienie perfum w słońcu to najgorsza rzecz, jaką można zrobić. No i najważniejsze- perfumy należy dobrze zamykać po użyciu (jeśli chcemy, by ich trwałość była jak najdłuższa, nie powinniśmy nimi potrząsać).
Rodzaje perfum powinniśmy dobierać do pory dnia- w ciągu dnia powinniśmy używać perfum, które nie są mocno intensywne (szczególnie jeśli będziemy przebywać wśród ludzi- niektórzy są bardziej wrażliwi na zapachy, a dodatkowo rano nasz węch odczuwa niektóre zapachy silniej/ intensywniej niż wieczorem). Dlatego też rano i po południu powinniśmy używać perfum nie drażniących (wód toaletowych/ kolońskich), a wieczorem lub w nocy, gdy nasz węch odczuwa zapachy słabiej, możemy używać trochę mocniejszych perfum (bardziej egzotycznych i intensywnych zapachów). Poranek to także idealny czas do testowania perfum- ze względu na to, o czym pisaliśmy wcześniej (odczuwamy lepiej i silniej zapachy).
Zapachy perfum działają także na nasz nastrój. Zapachy działają na nasze zmysły, a także potrafią wywoływać niektóre emocje. Zapachy perfum wpływają także na nasz nastrój- niekiedy potrafią nam go poprawić! Tak więc jeśli wybieramy perfumy, powinniśmy zwrócić uwagę na nastrój i emocje jakie potrafią wywołać. Pozytywny nastrój na pewno wywołają słodkie zapachy (wanilia, róża, fiołek), jednak nie mogą być one zbyt intensywne- zbyt drażniące perfumy powodują gorszy nastrój nawet wśród najbliższego otoczenia. Według niektórych powinniśmy unikać też perfum o zapachu wszelkich białych kwiatów- dla niektórych są one męczące i powodują bóle głowy.
Pamela Stępień to autorka artykułów i pasjonatka mody oraz urody. Po ukończeniu studiów z zakresu dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, postanowiła poszerzyć swoje horyzonty, podejmując studia magisterskie w prestiżowej szkole mody w Paryżu.
Odkryj, jak odpowiedni catering dietetyczny może poprawić Twoje samopoczucie i zdrowie. Dowiedz się, jakie korzyści przynosi dieta dostosowana do osobistych potrzeb.